czwartek, 30 marca 2017

Nie zgadzam się.... Czyli wszystko, co powienieneś wiedzieć o asertywności.Czy to, że mam inne zdanie oznacza, że nie mam racji?


Tendencją wśród ludzi jest zachowywanie się, jakby tylko ich zdanie było poprawne, tylko ich pomysł był dobry.  Jak wiadomo, ilu ludzi, tyle opinii. Każdy ma prawo do własnego zdania i jego wyrażania, ale musimy pamiętać o szacunku do drugiej osoby. Niby wiadomo, że nie wolno narzucać nikomu swojego punktu widzenia, ale rzeczywistość często jest inna...


To nie tak, że coś jest czarne, albo białe. To nie tak, że coś jest prawdą, a coś nie. Często nie zauważamy punktu widzenia innej osoby, a to ogromny błąd! Tak, i ja, i Ty czasem kogoś pochopnie ocenimy, tak się zdarza. Uwierz mi, każdemu. Spróbuj czasem spojrzeć na sytuację z nieco innej strony. Zamiast krytykować, postaw się na miejscy tej osoby, spróbuj zrozumieć, lub zaakceptuj jej odmienne zdanie. A jeśli nie możesz, to przede wszystkim nie daj jej odczuć, że jej zdanie jest złe, a Twoje dobre!MAM INNE ZDANIE  i nie boję się mówić tego głośno #ASERTYWNOŚĆNikt nie każe nam zgadzać się z czyjąś opinią i bezmyślnie jej przyklaskiwać. Możemy mieć odmienne poglądy, ale musimy nauczyć się wyrażać je tak, by nie sprawiać nikomu przykrości. Tym właśnie jest asertywność - umiejętnością odmawiania i wyrażania swojego zdania,  jednocześnie nie raniąc uczuć innej osoby. np. zamiast określić coś jako "brzydkie", lepiej powiedzieć: "to nie jest w moim stylu".
Czy nie brzmi to bardziej kulturalnie? Przekaz jest ten sam, jednak odbiór całkowicie inny. Od razu mamy wrażenie, że ta osoba jest przyjaźnie nastawiona i wyraża swoje zdanie, nie chcąc zranić przy tym uczuć innych ludzi.A więc, co robić?

"Masz prawo popełniać błędy, nie myli się tylko ten, kto nic nie robi." Nie bój się przyznać do porażki. Ona jest dowodem Twojego wysiłku i pracy, ale doceniaj też starania innych.
Koleżanka nieudolnie podąża za modą? Nie krytykuj jej ubrań, czy stylizacji - pochwal za starania i daj dobrą radę jeśli możesz, a jeśli nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia, lepiej nie mów nic.
"Ta bluzka jest ładna, ale  moim zdaniem pasowałaby lepiej do tych spodni."

Używaj zwrotów "moim zdaniem",   "uważam, że ...., jednak mogę się mylić"... Zwłaszcza pierwszego, który wskazuje, że jest to tylko i wyłącznie Twoje zdanie i nie narzucasz do rozmówcy.

Jeśli nie możesz znaleźć pozytywu, wyraź swoje zdanie neutralnie.

"Ta sukienka jest kompletnie nie w moim stylu, ale Ty wyglądasz w niej idealnie!"

Jeśli ktoś Cię atakuje, nie odbijaj przysłowiowej piłeczki. Powiedz, że popełniasz błędy, nie wstydzisz się ich, bo tylko praktyka czyni mistrza, a "krowa, która dużo ryczy..."

Naucz się mówić "Nie" - bądź stanowcza, pewna siebie i uzasadnij swoje zdanie.
Nie pożyczę Ci tej spódnicy, to moja ulubiona, nie pożyczam jej nikomu.

Nie używaj wymijających odpowiedzi, powiedz jasno i stanowczo czego oczekujesz.
Staraj się mówić otwarcie, nie naciągaj faktów i nie zasłaniaj się innymi, gdy to nieprawda. Czy  zamiast "nie wyjdę z tobą, bo kompletnie zapomniałam o imieninach cioci... Grażynki" (oczywiście, jeśli ciocia Grażynka faktycznie nie ma wtedy imienin..) Powiedz, że słyszałaś nieciekawe opinie i nie masz ochoty oglądać tego filmu.

 Zamiast "kompletnie zapomniałam, przykro mi", "Niestety nie mogę", "Chciałabym, ale może innym razem..." powiedz: "Zdecydowałam", "wolę", "to jest dla mnie ważne", "chcę"...

Pamiętaj:  "Ludzie idą różnymi drogami w poszukiwaniu spełnienia i szczęścia. To, że nie idą twoją, nie oznacza, że się zgubili".


Czy warto wyrażać swoją opinię?

Oczywiście. Nikt nie musi się z nią zgadzać i na 99% znajdzie przynajmniej jedna taka osoba,

To, że mam inne zdanie  nie oznacza, że nie mam racji. Oznacza to, że mam inną wiedzę, inne doświadczenie, inne poglądy. Upewniając kogoś w tym, że ma rację, gdy jej nie ma stawia nas w złym świetle - świetle kłamstwa, dwulicowości; stajemy się osoba niewiarygodną...

Wyrażając swoje zdanie mamy pewność, że "może nie będziemy mieć wielu przyjaciół, ale za to właściwych".
8 komentarzy:

 1. Bardzo ważne jest bycie asertywnym w dzisiejszych czasach po to, by nie dać sobie wejść na głowę. Np. znajomi proponują Ci papierosa i tu możliwe 3 opcje: /wersja uległa: zgadzasz się, wersja agresywna: obrzucasz ich bluzgami i prawidłowa wersja, asertywna, mówisz po prostu "Nie, dziękuję, nie palę/. Najgorzej, kiedy masz wyjątkowo upierdliwych znajomych, którzy nie potrafią uszanować Twojej decyzji i w dalszym ciągu Cię namawiają. Ile można odmawiać? Cóż, w tym przypadku albo kończysz lub ograniczasz takie toksyczne znajomości, albo cierpliwie tłumaczysz, że palenie nie jest dla Ciebie. Wszystko da się zrobić, a sądzę, że asertywność to wyjątkowa sztuka i wcale nie taka prosta, jakby się wydawało. Prościej będą mieć osoby mało podatni na wpływy.

  PS: Zachęcam do rejestracji na forum socjologicznym. http://www.gromada.oxn.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asertywność tak jak piszesz- wcale nie jest tak prosta jak się wydaje. Potrzeba wiele wysiłku, by nauczyć się stosować ją w praktyce. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Bycie asertywnyn bywa naprawdę trudne, szczególnie wobec osób, które są nam bliskie i których nie chcemy zranic.

  OdpowiedzUsuń
 3. Asertywnści, jak wielu innych rzeczy, można się na szczęscie nauczyć. Mnie zajęło to trochę czasu, ale w ogólnym rozrachunku warto było. Kiedy potrafimy wyznaczać granice, nabieramy do siebie więcej szacunku - nie wspominając o tym, że inni też bardziej nas szanują.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie zdanie - sama prawda! :) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Tak dużo się mówi o asertywności.. Jak dla mnie to wcale nie jest tak dobra cecha jak każdy ją opisuje. Wydaje mi się, że lepiej być silnym charakterem i stosować truizmy znacznie częściej niż być asertywnym. Lepiej starać się przekonać kogoś do swoich racji czy pomysłów i stać się przez to osobą dominującą, a nie nawet kiedy wiemy, zę coś jest do dupy, to żeby nie urazić przytakujemy, czy łagodnie dajemy do zrozumienia, że można wymyślić coś lepszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opinię ;) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Generalnie jestem asertywna, ale wciąż sa sytuacje, że jest to trudne...

  OdpowiedzUsuń

Zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło ;)
A jeśli blog Ci się podoba, zaobserwuj (na górze po prawej stronie).
Dziękuję, że jesteś ♥