piątek, 30 września 2016

RECENZJA: Jorge Bucay, "Pozwól, że Ci opowiem..." 10/10
Jorge Bucay
 "Pozwól, że Ci opowiem...
... bajki, które nauczyły mnie jak żyć"


Bucay jest 70-letnim  lekarzem medycyny wyspecjalizowanym w chorobach psychicznych i doświadczonym psychoterapeutą. Urodził się i mieszka w Argentynie.


"Pozwól, że Ci opowiem..."  to zbiór opowiadań, anegdot i bajek, zachwycających prostotą, a jednocześnie pełnych treści.  Główny bohater, Demian, szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Nie może się odnaleźć w życiu, nie radzi sobie z problemami. Wtedy trafia do nietypowego terapeuty, który leczy... bajkami.
Ukryty sens i głęboki przekaz, sprawiają, że zastanawiamy się nad znaczeniem słów, poznajemy siebie, nasze lęki i pobudki, które kierują ludźmi. Ponadto psycholog wspiera i daje motywację do działania.
Jedną z moich ulubionych historii jest
ta o uwiązanym słoniu. Opowiada o cyrkowym zwierzęciu, które przywiązane jest do malutkiego kołka i mimo swojej siły nie próbuje wyrwać się z niewoli.
Od narodzin słoń przywiązywany był do różnych kołków - mimo uporu nie dawał rady się wydostać, gdyż wtedy kołek był zbyt solidny. Tak po wielu dniach  pogodził się z losem i przestał próbować.
 "Tak potężny i silny słoń, którego widzimy w cyrku, nie ucieka, ponieważ biedaczysko nie wierzy, że może."

To jedna z moich ulubionych książkowych pozycji, dlatego dostaje bezapelacyjne 10/10. Autor ukazuje w niej wiele problemów, z którymi codziennie zmagają się ludzie i pokazuje, że nie ma problemów silniejszych od nas.

1 komentarz:

Zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło ;)
A jeśli blog Ci się podoba, zaobserwuj (na górze po prawej stronie).
Dziękuję, że jesteś ♥

Ekspozycja - Remigiusz Mróz (Tetralogia z komisarzem Forstem)

"Ekspozycja" jest książką, od której ciężko się oderwać. Od pierwszego rozdziału intryguje i sprawia, że chcesz wiedzieć więcej...